SPOTKANIE OPŁATKOWE

Powiększ obrazDSC_0045 (Copy)

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny
przy wejściu pierwszej gwiazdy na niebie

ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie………….

C. K. Norwid

 

W piątek 20 grudnia 2019r. przed Urzędem Gminy w Michowie po raz czwarty odbyło się spotkanie opłatkowe, którego inicjatorem był Wójt Gminy Michów, Towarzystwo Przyjaciół Michowa oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Michowie.

W organizację tej uroczystości zaangażowanych zostało wiele osób m.in. Towarzystwo Przyjaciół Michowa, pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Michowie oraz pracownicy Urzędu Gminy w Michowie.

W nastrój świąteczny wprowadziło przybyłych gości odczytanie przez ks. Proboszcza Jana Brodziaka fragmentu Ewangelii związanego z narodzeniem Pana Jezusa. Życzenia Bożonarodzeniowe wszystkim zebranym złożył w imieniu Wójta oraz Radnych  Przewodniczący Rady Gminy Pan Roman Adamczyk oraz ks. Proboszcz tutejszej Parafii Jan Brodziak.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Michowa zaprezentowali scenariusz obrazujący przygotowania  tradycyjnej polskiej rodziny do wieczerzy wigilijnej. Zawarte były w nim obrzędy, zwyczaje związane z dniem Wigilii.

W treść scenariusza wpleciony został moment dzielenia się opłatkiem. Wykonawcy scenariusza podeszli z opłatkiem do przedstawicieli władz samorządowych, a oni dzielili się nim z pozostałymi uczestnikami. W tle brzmiały słowa „Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy, dzień , w którym gasną wszystkie spory…”

W tym roku zaprosiliśmy Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w konkursie na potrawę wigilijną. Zgłosiły swój akces udziału koła z Giżyc, Gołębia, Katarzyna, Mejznerzyna, Rudna i Michowa.  Wszystkie uczestniczki opowiadały o przygotowanej przez nich potrawie.  W nagrodę otrzymały dyplom i słodki upominek.

Po części artystycznej odbyła się degustacja potraw wigilijnych, które zostały przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Michowa. Przybyli goście mogli skosztować m.in. barszczu wigilijnego, pierogów z kapustą i grzybami, śledzi,  kapusty wigilijnej, racuchów, a nawet karpia, którego z własnej hodowli podarował Pan Henryk Iwan z Chudowoli. Również spożywaliśmy chleb z miejscowej piekarni, który już po raz czwarty przekazuje nieodpłatnie  kierownik piekarni Pan Marian Karpiński.

Wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tej uroczystości dziękujemy, a zarazem gratulujemy tak wspaniałej inicjatywy.