Dożynki Gminno-Parafialne w Michowie 18.08.2019r.

Powiększ obrazDSC_0081 (Copy)

Od najdawniejszych czasów na ziemiach polskich żniwa i zbieranie plonów były uwieńczeniem większości prac gospodarskich. To właśnie od ich przebiegu    i rezultatów zależała egzystencja oraz los ludzi. Traktowano więc je bardzo poważnie i przykładano się do nich, darząc szacunkiem każdy zebrany kłos i ziarno. Żniwa były czasem wytężonej pracy i troski o plony. Miały też swoje tradycyjne zwyczaje. Rozpoczynano je zawsze z Imieniem Bożym, święcono sierpy i kosy,  a pola żegnano znakiem krzyża i składano na krzyż pierwsze ścięte kłosy. Sensem dożynek, czyli zakończeniem żniw, było zapewnienie ciągłości wegetacji i zabezpieczenie dobrych plonów na następny rok oraz podziękowanie Bogu za szczęśliwe zbiory.

Kultywując ową tradycję w dniu wczorajszym w naszej gminie odbyły się Dożynki Gminno- Parafialne, które rozpoczęliśmy Mszą św. celebrowaną przez Proboszcza Parafii Michów- ks. Jana Brodziaka.                

          Po zakończonej uroczystej Mszy św.  w korowodzie dożynkowym mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście przeszli na boisko sportowe, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Po oficjalnym otwarciu Dożynek i przywitaniu zebranych nastąpiło przekazanie poświęconego w czasie Mszy św. chleba na ręce gospodarzy tegorocznych Dożynek:  Proboszcza Parafii Michów- ks. Jana Brodziaka, Wójta Gminy Michów- Janusza Jankowskiego i  Przewodniczącego Rady Gminy Michów- Romana Adamczyka. Chleb- owoc pracy i rąk ludzkich symbol życia, radości, sytości i szczęścia  przekazali Starostowie Dożynek- Jolanta    i Piotr Buczyńscy z Rudzienka II, które to sołectwo było współgospodarzem Dożynek. Następnie głos zabrali Wójt Gminy Michów- Janusz Jankowski, Przewodniczący Rady Gminy- Roman Adamczyk, Poseł na Sejm- Gabriela Masłowska oraz Sekretarz Starostwa Powiatowego- Michał Rola.

         Od wieków najważniejszym atrybutem dożynek jest wieniec żniwny. Z tegorocznych plonów uwito 13 wieńców. Zostały one wykonane przez mieszkańców wsi Chudowola, KGW Dębiny, Stowarzyszenie Aktywne Dębiny, KGW Giżyce, KGW Gołąb, KGW Katarzyn, KGW Mejznerzyn, KGW Michów, Stowarzyszenie Inicjatywa Regionalna Michów, Towarzystwo Przyjaciół Michowa, KGW Rudno, KGW Rudzienko II, KGW Wypnicha. Wieńce podlegały ocenie komisji, która wyłoniła zwycięzcę, został nim wieniec KGW Wypnicha. Będzie on reprezentował naszą Gminę na Dożynkach Powiatowych w Ostrowie Lubelskim.

         Uczestnikiem Gminno-Parafialnych Dożynek jest każdego roku Spółdzielnia Mleczarska „Michowianka”, która w tym dniu nagradza dostawców największej ilości mleka do zakładu. W tym roku wyróżnienia odebrali : Państwo Alina i Włodzimierz Szczepaniak z Kolonii Gołąb, Państwo Krystyna i Janusz Jankowscy z Ostrowa oraz Państwo Ewa i Sławomir Włodarczyk z Gołębia.

         Uroczystość uświetniły występy artystyczne . W pierwszej kolejności podziwialiśmy zdolności taneczne dzieci z ZSO w Michowie (kl. II „a” i II „b” przygotowane przez Panią Beatę Jankowską i Panią Jolantę Targońską). Następnie wystąpili: Chór Nadzieja, Towarzystwo Przyjaciół Michowa, Koła Gospodyń Wiejskich z Rudzienka II, Gołębia, Giżyc, Dębin i Wypnichy. Dużą dawkę humoru zapewniła nam Pani Stefania Banucha przekonując Nas że Jej  „życie to kabaret”. Atrakcją tegorocznych Dożynek były dwa konkursy. Pierwszy o puchar Przewodniczącego Rady Gminy na najlepsza BABKĘ drożdżową  pieczoną przez radnego/ sołtysa. Drugi polegający na rywalizacji sprawnościowej sołectw o puchar Wójta Gminy Michów. W konkursie na najlepszą BABKĘ  udział wzięło 8 osób : radni – Pan Roman Aftyka, Pan Zbigniew Gradziński, Pan Mirosław Łoboda, Pan Henryk Kukier, Pani Ewa Włodarczyk, sołtysi- Pan Stanisław Bochyński, Pani Hanna Komsta, Pani Joanna Kukier.  Pierwsze miejsce zdobyła BABKA radnego – Pana Romana Aftyki, drugie miejsce zajął Pan Stanisław Bochyński ze swoją BABKĄ drożdżową, a trzecie miejsce należało do BABKI Pani Joanny Kukier. Do turnieju sołectw o puchar Wójta Gminy Michów zgłosiło się osiem miejscowości : Giżyce, Gołąb, Katarzyn, Kolonia Rudzienko, Michów, Rudno, Rudzienko II i Wypnicha. Najlepszą drużyną okazała się drużyna z Giżyc, drugie miejsce zajęła Wypnicha, a trzecie Katarzyn.

         Na zakończenie Dożynek zagrał zespół ACUSTIC, z którym uczestnicy bawili się wyśmienicie do późnych godzin wieczornych.