GMINNO – PARAFIALNE DOŻYNKI STULECIA

Powiększ obrazDSC_0165

Dożynki – to wielkie święto rolników, którzy przez cały rok ciężko pracują, by na naszych stołach nie zabrakło symbolicznego chleba. To czas radości i odpoczynku po ciężkiej pracy.

Dnia 12 sierpnia 2018 r. w naszej gminie odbyły się Gminno – Parafialne Dożynki Stulecia. W tym roku Święto Plonów wpisało się w państwowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. WNMP w Michowie, którą odprawił ks. proboszcz Jan Brodziak i ks. Marek Romański. Następnie korowód dożynkowy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Gminy Końskowola przemaszerował na boisko sportowe w Michowie, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Konferansjerem tegorocznych dożynek była Dyrektor ZSO w Michowie Pani Bożena Morawska oraz Wicedyrektor ZSO w Michowie Pani Grażyna Janisz. Gospodarzem dożynek była wieś Rudzienko. Zgodnie z obyczajem starostowie dożynek Państwo Henryk i Barbara Kukier  przekazali na ręce Wójta Pana Janusza Jankowskiego oraz ks. proboszcza Jana Brodziaka bochen chleba, którym gospodarze podzielili się ze wszystkimi przybyłymi mieszkańcami oraz gośćmi. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz województwa w osobach: Pan Sławomir Sosnowski, Pan Marian Starownik, Pan  Henryk Smolarz, powiatu: Pan Fryderyk Puła, Pan Andrzej Jackowski i Pan Antoni Bielski, Rady Gminy Michów: Pan Andrzej Trojak, sąsiedniej gminy: Pan Artur Chomiuk oraz przedstawiciel Policji Pan Bogumił Szydełko i Prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „Michowianka” Pan Jan Chabros. Na tegoroczne dożynki sołectwa: Rudzienko, Gołąb, Meszno, Wypnicha, Trzciniec, Michów, Rudno, Chudowola, Dębiny przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe.

Nawiązując do stulecia odzyskania niepodległości, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rudnie wystawiła Pantomimę narodową. W czasie trwania uroczystości dożynkowych można było skosztować pysznych przysmaków domowej kuchni tj. pierogów, chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, zupy z dyni,  wspaniałych słodkich wypieków oraz owoców z lokalnych sadów. Te wszystkie pyszności można było znaleźć na stoiskach przygotowanych przez: Sołectwo Rudzienko, Koło Gospodyń Wiejskich z Gołębia, Stowarzyszenie Sympatyków Ziemi Michowskiej wraz z Chórem Nadzieja, Towarzystwo Przyjaciół Michowa, Urząd Gminy w Michowie oraz Spółdzielnię Mleczarską „Michowianka”.

Organizatorzy wręczyli nagrody uczestnikom konkursu ogłoszonego przez Urząd Gminy w Michowie na „Najpiękniejszy ogródek kwiatowy w 2018 roku”.

Spółdzielnia Mleczarska „Michowianka” w Michowie wyróżniła rolników- dostawców, którzy w roku 2017 dostarczyli do zakładu największe ilości mleka.

Odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w którym wygrał wieniec wsi Wypnicha. Drugie miejsce zajął wieniec przygotowany przez wieś Rudzienko trzecie przypadło wsi Michów, pozostałe wieńce dostały wyróżnienia. Nagrody i upominki otrzymali również uczestnicy biorący udział w „Pokazie mody patriotycznej oraz „Konkursie pieśni patriotycznej”.

W programie dożynek był także występ Chóru „Nadzieja”, Młodzieżowego Zespołu  Ludowego z Ciecierzyna, zespołu „Cyganeria” oraz pokaz strażacko-medyczny w wykonaniu druhów OSP w Michowie we współpracy z ratownikami medycznymi z firmy Diamed.

Dla najmłodszych uczestników dożynek był darmowy dmuchany plac zabaw oraz wesołe miasteczko.

O godzinie 19 rozpoczął się koncert jednej z gwiazd wieczoru tj. zespołu TOP GIRLS. Następnie odbyła się dyskoteka pod gwiazdami z zespołem New Active.