DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W MICHOWIE

Powiększ obrazDSC_1190

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. To też święto zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków. Tradycyjnie podczas obrzędów dożynkowych chcemy Wam rolnikom, podziękować za trud i ciężką codzienną pracę, za wysiłek włożony w zbiór plonów, którymi obdarzyła nas ziemia. 

W dniu 24 września br. w naszej gminie odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Gospodarzami tegorocznych dożynek była wieś Natalin. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w kościele parafialnym p.w. WNMP w Michowie, którą odprawił ks. proboszcz Jan Brodziak i ks. Marek Romański. Dekoracja kościoła na ten dzień została dodatkowo wzbogacona o przyniesione przepiękne wieńce dożynkowe wykonane z tegorocznych zbiorów przez delegacje 8 sołectw z terenu naszej gminy i parafii. Po Mszy św. barwny korowód, któremu przygrywała „Kapela spod Lublina” przemaszerował do hali sportowej ZSO w Michowie. Tam odbyła się dalsza część uroczystości dożynkowych. Zgodnie z obyczajem starostowie dożynek przekazali na ręce Wójta Pana Janusza Jankowskiego oraz ks. proboszcza Jana Brodziaka dwa bochny chleba, którym gospodarze podzielili się ze wszystkimi przybyłymi mieszkańcami oraz gośćmi. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz województwa w osobach: Pan Marian Starownik, Pan Sławomir Struski
i Pan Daniel Słowik, powiatu: Pan Fryderyk Puła i Pan Andrzej Jackowski, sąsiedniej gminy: Pan Robert Gagoś oraz przedstawiciel Policji Pan Mariusz Barszczewski.

W czasie trwania uroczystości dożynkowych można było skosztować pysznych przysmaków domowej kuchni tj. chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, grochówki, ciepłego barszczyku z pasztecikiem, pierogów, bigosu, zupy krem z dyni, wspaniałych słodkich wypieków oraz owoców z lokalnych sadów. Te wszystkie pyszności można było znaleźć na stoiskach przygotowanych przez: Sołectwo Natalin i Gołąb, Stowarzyszenie Sympatyków Ziemi Michowskiej wraz z Klubem Seniora działającym przy GBP w Michowie, Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska w Michowie, Towarzystwo Przyjaciół Michowa, Urząd Gminy w Michowie, Spółdzielnię Mleczarską „Michowianka”, Radę Rodziców z ZSO w Michowie, SP w Katarzynie i Przedszkola w Michowie.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano upominki ufundowane przez Urząd Gminy w Michowie.

Podczas dożynek wręczono wiele odznaczeń, wyróżnień i nagród. Jako pierwszy został odznaczony przez Zarząd Województwa Lubelskiego w Lublinie Zespół Śpiewaczy Jarzębinki. Odznaczenia wręczył Pan Sławomir Struski – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego
w Lublinie. Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego wyróżniono wszystkich artystów. Dodatkowo Zarząd Województwa wyróżnił grawertonem okolicznościowym Pana Czesława Jureckiego- dawnego kapelmistrza Zespołu.

Organizatorzy wręczyli również nagrody uczestnikom konkursu ogłoszonego przez Urząd Gminy w Michowie na „Najpiękniejszy ogródek kwiatowy w 2017 roku”.

Spółdzielnia Mleczarska „Michowianka” w Michowie wyróżniła rolników- dostawców, którzy w roku 2016 dostarczyli do Zakładu największe ilości mleka.

Odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w którym wygrał wieniec wsi Natalin. Drugie miejsce zajął wieniec przygotowany przez KGW w Michowie zaś trzecie przypadło wsi Trzciniec, pozostałe wieńce dostały wyróżnienia.

Nagrody i upominki otrzymała również 38 osobowa grupa biorąca udział w pokazie mody „Na Ludowo” oraz zespoły sołeckie, które dzielnie rywalizowały
w konkursie sprawnościowym p.n. potyczki sołeckie.

Późnym popołudniem rozpoczęła się trwająca niemalże do północy część artystyczna przygotowana przez: nauczycieli, rodziców i uczniów ze szkół
z terenu naszej gminy.
Dobrą zabawę zapewnił nam zespół „Acustik” a także „Cyganeria”. Gwiazdami wieczoru byli: „NEWS” oraz „JAGODA I BRYLANT”